Sıkça Sorulan Sorular

Kontakt lens kullanımı kolay mıdır?

Yumuşak lensler kullanımı en kolay lenslerdir. Daha önce hiç kontakt lens kullanmadıysanız bile yumuşak lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yumuşak lensler yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir. Yeni nesil silikon hidrojel yumuşak saydam lens çeşitleri arasında bir ay boyunca gece bile gözden çıkartılmadan kullanılabilen lensler bulunmaktadır.

Kontakt lense adapte olmam ne kadar sürer?

Günümüzde, çok konforlu olan yumuşak kontakt lenslere kullanıcıların çoğu birkaç saat gibi çok kısa bir zaman içerisinde adapte olurlar. Bazı lens kullanıcılarında bu süre biraz uzayabilir ancak süre birkaç günü pek geçmez.

Herkes Lens kullanabilir mi?

Göz sağlığı açısından herhangi bir sorunu olmayan (gözün ve göz kapaklarının dış yapısı normal, göz yaşı azlığı ve gözde kronik enfeksiyon sorunları olmayan, sürekli göz ilacı kullanımının gerektiği bir rahatsızlığı olmayan) herkes kontakt lens kullanabilir. Ancak kontakt lens kullanılıp kullanılamayacağına ayrıntılı göz muayenesi sonrası en iyi karar verecek olan kişi bir göz doktorudur. Kontakt lens, göz doktoru gözetimi dışında kullanılmamalıdır. Bazen lens kullanımını engelleyen veya zorlaştıran durumlar (örneğin keratokonus gibi) vardır. Bunlar için ayrıntılı değerlendirme sonrası özel lens uygulamaları yapılabilir. Göz yaşı azlığı, gözde enfeksiyon varlığı, geçirilmiş bazı göz ameliyatları lens kullanımını engelleyebilir. Göz doktoru tarafından ayrıntılı muayene sonrası lens kullanımına karar verilmelidir. Kontakt lens kullanmanın bir çok avantajı vardır. Gözlük çerçevesinin kişiye vereceği kullanım zorluğunun olmaması, yağışlı günlerde görüş sorunu yaşamadan kullanılabilmesi, görme alanının kişinin kendi gözündeki gibi olması, soğuk havalarda sıcak bir ortama girildiğinde buğulanma olmaması, spor yaparken sorun yaşanmaması bunların başlıcalarıdır.

Kontakt lens alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Lens gözünüzdeyken kesinlikle doktorunuzun önermediği hiçbir damlayı gözünüze damlatmayın. Lens temizliği ve bakımı için çeşme suyu kullanmayın. Bu amaçla üretilmiş olan solüsyonları kullanın. Lenslerinizi her çıkarışta temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin. Dezenfeksiyon sırasında lens kutusunu kapalı tutunuz. Aynı solüsyonu bir seferden fazla kullanmayın. Farklı lens bakım sistemlerini ardı ardına, bir arada kullanmayın veya gerekmedikçe lens bakım sisteminizi değiştirmeyin. Yalnızca göz doktorunuzun önerdiği sistemi uygulayın. Lens kullananların tırnaklarını temiz tutmaları ve fazla uzatmamaları, yumuşak lensi yırtabileceği için asla dokundurmamaları gerekir. Lenslerinizi asla yüksek ısıya maruz bırakmayın. Aseton, alkol, benzol gibi kimyasal solüsyonlar lensleri bozabilir. Sert lenslerin maddesi esnek, ama belli bir ölçünün üzerinde bükülemeyecek şekilde yapılmıştır. Lensin temizlenmesi sırasında fazla basınç uygulanması lensi kırabilir. Sürekli basınç lensi deforme eder ve optik açıdan kullanılamaz hale getirir. Yumuşak lensler solüsyonsuz açık havada bırakılırsa kuruyabilir ve bozulur. Bu durumdaki lenslerin kullanılmaması gerekir. Kontakt lens kullananların sigara içmesi, özellikle gece boyunca gözde kalan lens kullananlarda sorunların artmasına yol açabilir. Lensler gözünüzde bir rahatsızlık yapmasa bile kullanım süresini aşmamaya çalışın. Kullanım tarihi dolan lensleri kullanmayın. Takiplerinizin sağlıklı olarak yürümesi için lensinizin ambalajını saklayın. Lenslerin takılı olmaması gereken bir zamanda mecburen lensleri takmamak için yanınızda gözlük bulundurun. Yüzerken kontakt lenslerinizi çıkarın. Sıcak ve kuru havaların lenslerin normalden daha kısa sürede kurumasına neden olabildiği gözlenmiştir. Bu durumlarda gözünüzü daha çok kırpmanız, lensin susuz kalmasını önlemede yardımcı olacaktır. Banyo yapmadan önce lenslerinizi çıkararak üzerine sabun veya şampuan bulaşmasını önleyin. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımı sırasında gözlerin belli bir alışma süreci vardır. Bu esnada ışığa karşı hassasiyet artabilir ve gerektiğinde güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Bu lenslere gözlerinizin alışabilmesi için doktorunuzun belirleyeceği kullanma sürelerine riayet etmelisiniz. Kontakt lens kullanırken sağlıklı bir görüşü korumak için düzenli olarak göz kontrolü yaptırmak gerekir.

Kontakt lens kullanırken makyaj yapabilir miyim?

Evet, ancak lenslerinizi maskara, eye liner ve göz makyajı öncesi takmalısınız ve makyaj malzemelerinin lense bulaşmamasına dikkat etmelisiniz. Gözleriniz çok hassas ise, kontakt lensler ile beraber kullanabilecek özel makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz.

Siparişim kargoya verildi ancak henüz ulaşmadı, ne yapabilirim?

Size siparişiniz kargoya verildiğine dair e-posta veya SMS ulaştıktan sonra en geç 1 veya 2 iş günü içerisinde kargonuz size ulaşmış olması gerekiyor.  Kontrol etmeniz gerekenler;  * Kargonuzu sizin adınıza başkası teslim almış olabilir. (Apartman görevlileri, güvenlik görevlileri, vb…) *Kargo görevlisi adresinizde sizi bulamamış ve haber/ihbar notu bırakmış olabilir. O zaman kargonuzu ilgili şubedeb teslim almanız gerekmektedir. *Adres yetersizliği sebebiyle kargonuz şubede bekletiliyor olabilir. Kargonuzu kimlik ibrazı ile kargonuzun bulunduğu şubeden teslim alabilirsiniz. Eğer yukarıdaki seçenekler kargonuza ulaşmanıza yetersiz kalıyorsa müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçin ve kargo takip numarasını talep edin. Kargo takip numarası ile kargonuzun yer tespitini yapabilirsiniz

Çalışma saatleriniz nedir?

Hafta içi  saat 09:00 – 18:30 arası hizmet vermekteyiz.